Drukuj
Odsłony: 1394

W niedzielę 11 listopada uczestniczyliśmy w uroczystościach upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbywających się w Lublinie. Dzień zapowiadał się bardzo dobrze, bo pogoda była piękna i słoneczna.

Nasze obchody rozpoczęliśmy od udziału we Mszy świętej w archikatedrze lubelskiej, którą celebrował arcybiskup Stanisław Budzik. Archikatedra została zapełniona przez licznie zgromadzonych wiernych. Udział w tej Eucharystii był dla nas szczególny ze względu na jej uroczysty charakter. Śpiew pieśni Gaude Mater Polonia, Boże coś Polskę czy Z dawna Polski Tyś Królową w wykonaniu chóru katedralnego pozwolił nam jeszcze lepiej przeżyć tę świętą liturgię. Salwy  honorowe, a także licznie obecne poczty sztandarowe sprawiły, że Msza święta była bardzo podniosła.

W homilii  metropolita lubelski nakreślił wiernym to, w jaki sposób mają dbać o dobro Ojczyzny, jej piękno, rozwój, mimo pojawiających się antagonizmów czy podziałów. Ksiądz arcybiskup podał przykład pozytywnych postaw świadczących o miłości do Ojczyny, do których można zaliczyć szacunek, cierpliwość wobec innych obywateli, myślących czasami inaczej, ale też dawanie dobrego przykładu bliźnim, dążenie do jedności mimo podziałów. Metropolita uwypuklił rolę dziedzictwa kulturowego Polski, odnosząc się do dzieł wybitnych Polaków, między innymi Adama Mickiewicza. Wspomniał o postaciach, których obecność była kluczowa dla niepodległej Polski, do których zaliczył Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego.

Po zakończonej Mszy świętej udaliśmy się na Plac Zamkowy, aby tam uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach świeckich. Odbyły się powitania i przemowy przedstawicieli władz miasta i województwa. Pan wojewoda wręczył odznaczenia wyróżnionym żołnierzom. Nastąpił też apel pamięci i złożenie kwiatów. Później odbył się koncert orkiestry wojskowej i defilada kompanii honorowej, która pokazała kunszt wojskowej parady. Następnie przeszliśmy do ronda pod Zamkiem, aby tam uczestniczyć w odsłonięciu  Masztu Niepodległości.

Po skończonych  uroczystościach spędziliśmy jeszcze trochę czasu w Lublinie, oglądając ważniejsze kościoły, takie jak np. kościół ojców dominikanów, w którym znajdują się relikwie drzewa krzyża świętego czy sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady. Doszliśmy do Krakowskim Przedmieściem do Placu Litewskiego, a potem dalej w stronę KUL aż do Ogrodu Saskiego. Spotykaliśmy po drodze licznych mieszkańców, którzy tak jak my cieszyli się świętowaniem tej wyjątkowej rocznicy w historii naszej Ojczyzny.


  

DSCF5517-Copy.JPG DSCF5520-Copy.JPG DSCF5522-Copy.JPG

DSCF5523-Copy.JPG DSCF5525-Copy.JPG DSCF5529-Copy.JPG

DSCF5531-Copy.JPG DSCF5534_A-Copy.jpg DSCF5537-Copy.JPG

DSCF5538-Copy.JPG DSCF5539-Copy.JPG DSCF5542-Copy.JPG

DSCF5544-Copy.JPG DSCF5545-Copy.JPG DSCF5546-Copy.JPG

DSCF5547-Copy.JPG DSCF5549-Copy.JPG DSCF5550-Copy.JPG

DSCF5551-Copy.JPG DSCF5552-Copy.JPG DSCF5553-Copy.JPG

DSCF5554-Copy.JPG DSCF5556-Copy.JPG DSCF5558-Copy.JPG

DSCF5559-Copy.JPG DSCF5560-Copy.JPG DSCF5561-Copy.JPG