Od trzynastu lat dzień 26 listopada przeżywany jest w naszym Zgromadzeniu jako dzień pamięci o sercanach, którzy poprzedzili nas do wieczności. Inicjatywa ta pochodzi z inspiracji ówczesnego generała, o. Virginio Bressanelliego, który zaapelował co współbraci całego Zgromadzenia, aby zachować pamięć historyczną osób ważnych dla Sercanów, będących przykładem przeżywania swojego powołania.

Również nasza wspólnota przeżyła ten dzień w podobnej atmosferze. Rano została odprawiona specjalna Msza św., natomiast wieczorem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu przywoływaliśmy sylwetki drogich nam osób. Większość tej grupy stanowili misjonarze, męczennicy z różnych kontynentów, którzy nie wahali się poświęcić życia dla Ewangelii. Po kolacji odbył się wieczór wspomnień ważnych postaci z historii Polskiej Prowincji Księży Sercanów. Gościem specjalnym tego wieczoru był nasz współbrat, ks. Czesław Konior SCJ, który z wielką pasją wspominał najważniejsze wydarzenia z przeszłości.

O potrzebie świadomego przeżywania codzienności i odczytywania w niej swojego powołania mówił wikariusz prowincjalny, ks. Dariusz Salamon SCJ, który w dniu 21 listopada włączył do grupy postulantów kolejnych kandydatów. Uroczystość odbyła się w liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Jak zauważył kaznodzieja, Matka Boża jest dla nas nie tylko wzorem odczytywania woli Bożej w konkretnym momencie swojego życia, ale także jest Ona przykładem wierności obranej drodze powołania. Uroczystość włączenia do postulatu poprzedzona została dniem skupienia, w którym udział wzięła cała wspólnota domu.

Kandydatami, którzy ofiarowali Bogu swoje życie i powołanie w charyzmacie sercańskim są: Marek Guzik (Pasierbiec) oraz Anatoli Zmarzer (Grodno, Białoruś). Tym samym grono postulantów rocznika 2013/2014 wzrosło do ośmiu.

W pierwszy piątek miesiąca, dnia 04 października, przeżywaliśmy radosną uroczystość oficjalnego rozpoczęcia kolejnego rocznika Postulatu w Zgromadzeniu Księży Sercanów. Bohaterami tego wydarzenia było siedmiu kandydatów, którzy przyjechali do Pliszczyna z różnych stron Polski i Europy. W obecności Radnego prowincjalnego, ks. Jerzego Wełny SCJ ofiarowali Najświętszemu Sercu Jezusa swoje życie i powołanie następujący Postulanci:

Bukovina  Jozef (Słowacja), Launikovich Henadz (Białoruś), Marszalik Grzegorz, Pupkevich Valery (Białoruś), Saievski Viktor (Mołdawia), Woźniak Adam, Zielński Rafał.

Przygotowaniem bezpośrednim do tego ważnego w ich życiu wydarzenia były dni skupienia, którym przewodniczył, ks. Kazimierz Dadej SCJ. Tematyka spotkań odbywała się w kluczu tego co podstawowe na początku powołania, a więc tzw. teorii „A, B, C” („adresat”, „bogactwo”, „cierpliwość”).

W święto Podwyższenia Krzyża Wspólnota księży domowników oraz Współbraci przybyłych z pobliskiego Lublina, Warszawy, Ostrowca Świętokrzyskiego i Radnej Góry przeżywała dzień formacji permanentnej pod hasłem Wreszcie wolny. Tematykę uzależnień, wolności i odpowiedzialności za siebie oraz innych przybliżył nam o. Adrian Loryś OFM z Opatowa. Konferencje były bardzo żywe i interesujące,  miały one swoją część teoretyczną, jak również warsztatową. Punktem centralnym dnia była Eucharystia, której przewodniczył Wikariusz Prowincjalny, ks. Dariusz Salamon SCJ.

Można powiedzieć, że tradycją stają się doroczne wyjazdy do Wąwolnicy. Mają one miejsce w pierwszych dniach września. Dla postulantów jest to okazja do podziękowania za miniony rok formacji, natomiast dla kandydatów, którzy przyjechali kilka dni wcześniej prośba o potrzebne łaski i umocnienie na drodze powołania. Tegoroczny wyjazd połączyliśmy z wizytą w pięknym muzeum w Kozłówce. Po uroczystej Mszy św. sprawowanej w kaplicy Matki Bożej Kembelskiej spędziliśmy popołudnie w pobliżu sanktuarium na grillowaniu i lepszym zapoznaniu się z nowymi kandydatami. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w pobliskim Nałęczowie.

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczęliśmy realizację projektu renowacji zespołu parkowego zlokalizowanego przy naszym klasztorze. Zakres prac rozłożony jest na kilka lat. Obejmuje min. wycinkę starych i zagrażających bezpieczeństwu odwiedzających nasz dom gości, pielęgnację wartościowych i zabytkowych okazów oraz nasadzenia nowych drzew. Projekt realizowany jest we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków oraz przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.   

Wierzę dlatego pomagam! Pod takim hasłem w sobotę, dnia 15 czerwca 2013 roku odbył się w Pliszczynie III Kongres Misyjny Archidiecezji lubelskiej. Wydarzenie to było min. okazją do dziękczynienia Bogu za wiarę oraz misjonarzy, którzy ją krzewią w różnych stronach świata. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył ordynariusz naszej diecezji, ks. abp Stanisław Budzik. Nie zabrakło również spotkań z misjonarzami oraz dobrej zabawy. W kongresie wzięło udział ok. 700 dzieci wraz z rodzinami i opiekunami.

Od dłuższego czasu myśleliśmy o podróży na Białoruś, do ojczystego kraju naszego współbrata Witalego. Otóż w dniach od 2 do 8 maja udało się nam zrealizować nasze plany. Po załatwieniu niezbędnych dokumentów nakreśliliśmy plan wycieczki. Pierwszym miejscem na trasie podróży była Sokółka, gdzie przed paru laty dokonał się cud eucharystyczny. Następnie po kilkugodzinnym postoju na granicy w Kuźnicy dotarliśmy wreszcie do położonego zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy, Grodna. Zamieszkaliśmy przy parafii prowadzonej przez Księży Sercanów. Dzięki gościnności współbraci zwiedziliśmy to piękne miasto położone nad rzeką Niemen. Przed ruszeniem w dalszą podróż zostaliśmy oczywiście ugoszczeni przez rodzinę Witalego. Kolejnymi punktami podróży były: Nowogródek wraz z przepięknym jeziorem Świteź, następnie nocleg w Lachowiczach, skąd wyjechaliśmy zwiedzić pałac w Nieświeżu oraz zamek w Mirze. Dalszy plan wyjazdu przewidywał pobyt w Mińsku i nocleg w Postawach, gdzie również pracują nasi Współbracia. W drodze powrotnej z Postaw kierowaliśmy się na pobliskie Wilno. Rzeczywiście w niedługim czasie mogliśmy stanąć u bramy Matki Bożej Ostrobramskiej. Wilno, jak również dobroć Sióstr ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, u których gościliśmy pozostawiły niezapomniane wrażenie. Po Mszy św. sprawowanej w ostrobramskim sanktuarium oraz lodach ufundowanych z okazji imienin ks. Magistra udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

Od dnia 16 kwietnia 2013 wspólnota domu Postulatu powiększyła się o kolejnego kandydata do naszego Zgromadzenia. Tuż po Wielkanocy przybył do Pliszczyna Michał Kwasek. Nowy kandydat ukończył 21 lat i pochodzi z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku Białej. Po okresie dwóch tygodni oficjalnie rozpoczął okres formacji początkowej. Ceremonia przyjęcia miała miejsce podczas uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył ks. Jerzy Wełna SCJ z Lublina. Bezpośrednim przygotowaniem do tego wielkiego wydarzenia był dzień skupienia, któremu również przewodniczył ks. Jerzy.

Tradycją postulatu stają się kilkudniowe ferie międzysemestralne. Również i w tym roku, po przekroczeniu półmetka w klasztornych murach oraz po pomyślnie zdanych egzaminach udaliśmy się na kilkudniowy wypoczynek. Celem wyjazdu tradycyjnie były narty. Udaliśmy się więc w kierunku Krynicy, zatrzymując się w pobliskim Tyliczu, gdzie najpierw na miejscowych stokach jedni uczyli się, a inni doskonalili sztukę jazdy narciarskiej. Kolejnym etapem  białego szaleństwa było „zawojowanie” Jaworzyny Krynickiej. Nie zabrakło również wizyty w pijalni wód oraz codziennej Eucharystii w pięknej tylickiej świątyni. W drodze powrotnej nawiedziliśmy również Bazylikę mniejszą i cudowny obraz Matki Bożej w Tuchowie.