Grupa 32 młodych z naszej parafii, po rocznym przygotowaniu,  przyjęła we wtorkowy wieczór z rąk ks. bp. Józefa Wróbla Sakrament Bierzmowania. W uroczystości uczestniczyli także świadkowie bierzmowanych, rodziny, przyjaciele, dyrekcje szkół oraz parafianie. Sakrament Bierzmowania, to sakrament, który młodzi po raz pierwszy przyjmują "samodzielnie" Młodzi, podjęli się tego wezwania uczestnicząc w liturgii przez swój ubiór, postawę, zaangażowanie. 

Ks. Biskup w swojej homilii wychodząc od ewangelicznej przypowieści o siewcy i ziarnie, które pada na różną glebę, poprowadził nas do przedstawienia sylwetek 3 postaci (Rudolf Hess, św. Maksymilian Kolbe, rotmistrz Witold Pilecki), w których posiane ziarno Boże, zaowocowało w bardzo różny wydało sposób. 

Sakrament Bierzmowania był okazją, by za lata dzieciństwa podziękować rodzicom, katechetom i nauczycielom. Dorosłość zaczęła się "w mocy Ducha"....oby w tym Duchu nigdy nie stała się "starością".  Wszystkim bierzmowanym gratulujemy i zachęcamy do żywego tworzenia Kościoła pisanego i z wielkiej i małej litery.

W ostatnią sobotę września, ministranci i lektorzy z naszej parafii wyjechali na organizowany w Lubartowie "Dzień skupienia dla Liturgicznej Służby Ołtarza". Spotkanie odbywało się w pięknym kościele św. Anna w Lubartowie.

I cześć spotkania to była modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu, każdy z nas mógł doświadczyć bliskiego spotkania z Panem Jezusem, gdyż ksiądz z monstracją przechodził między ławkami, w których siedzieliśmy.

Kolejnym punktem było spotkanie z zespołem Full Power Spirit, wielu z nas po raz pierwszy słyszało hip-hop po chrześcijańsku. Prowadzący opowiadał też o tym co jest w życiu ważne, że warto mieć pasje, ale też o tym co może być zagrożeniem.

Ostatnim punktem spotkania (przed hitem dnia czyli bigosem) była Msza święta, która sprawował ks. biskup Mieczysław Cisło i księża opiekunowie. W ogłoszeniach usłyszeliśmy o wielu imprezach i spotkaniach, które będą organizowane dla ministrantów w tym roku szkolnym

W dniach 10 - 16 lutego 22. osobowa grupa dzieci i młodzieży udała się na zimowisko do Koszyc Małych k. Tarnowa. Nauka jazdy na nartach i jazda na trzech przygotowanych trasach, wyjazd na basen, zwiedzanie Sanktuarium w Tuchowie (a w nim muzeum etnograficzne, misyjne i ruchoma szopka), spotkania z ciekawymi ludźmi - to program tych dni. Nie zabrakło oczywiście Mszy świętej z okazji Środy Popielcowej, uczestnictwa w Drodze Krzyżowej w parafii, oraz codziennych modlitw porannych i "pidżamowych" wieczornych. Wyjazd był możliwy dzięki Parafii w Pliszczynie, rodzicom oraz Urządowi Gminy w Wólce. Opiekę sprawowali ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ, p. dyr. Elżbieta Purc oraz p. Bożena Rycek. Niezastąpioną pomocą był też ks. Jacek Kosteczka SCJ, który zadbał o nasze stroje i naukę jazdy na nartach.

św. Henryk (zm. 1156) Martyrologium Rzymskie wspomina 19 stycznia św. Henryka, biskupa i męczennika. Ten pochodzący z Anglii duchowny należał do grupy misjonarzy, która wyruszyła z tego kraju, by ewangelizować Danię, Szwecję i Norwegię. Do Szwecji przybył w 1153 r., towarzysząc legatowi papieskiemu kard. Mikołajowi z Albano, późniejszemu papieżowi Hadrianowi IV. Wyróżniał się dużymi zdolnościami organizacyjnymi i gorliwością apostolską. Wybrany biskupem ówczesnej stolicy Szwecji Uppsali, rozpoczął budowę katedry w tym mieście. Ze świętym królem Erykiem IX współpracował nad umocnieniem Kościoła katolickiego w tym kraju. Wspólnie z monarchą uczestniczył w ewangelizacji pogańskiej Finlandii. Organizował struktury kościelne, sprowadzał misjonarzy i budował świątynie. Zginął w 1156 r. na zamarzniętej tafli jeziora Kyulo, zamordowany przez wieśniaka, którego wcześniej za zabójstwo obłożył kanoniczną klątwą. Do Polski kult św. Henryka wprowadził król Zygmunt III Waza.

 

Takiego patrona obrał sobie Proboszcz Parafii ks. Henryk Lachur, którego imieniny mieliśmy okazję obchodzić 20 stycznia. Msza święta pod przewodnictwem ks. Proboszcza, astysta księży ze wspólnoty klasztornej, kazanie przypominające istotę posługi kapłańskiej oraz liczne życzenia od grup parafialnych były oprawą tej liturgii. W życzeniach podkreślano posługę duszpasterską Księdza Proboszcza oraz dziękowano za dbanie o piękno świątyni i jej otoczenia.

6 stycznia (Niedziela) - już było...

Dzięki inicjatywie naszego Sekretariatu Misyjnego Księży Sercanów ale przede wszystkim młodzieży i dzieciom z Pliszczyna, także  u nas odbył się koncert na "pomoc Filipinom". Udało się zebrać dokładnie 400 złotych na ten cel. Dziękujemy!

W dalszym ciągu trwa akcja "srebro na wagę złota" zbieramy "srebrny złom" z którego potem powstają sercańskie krzyżyki jak na zdjęciu poniżej: