Niedziela Palmowa w Pliszczynie.

                 Pomimo nie najlepszej pogody główna msza Niedzieli Palmowej zgromadziła bardzo dużą ilość wiernych w tym dzieci. Pierwszy raz od wielu lat procesyjny pochód z tradycyjnymi palmami przeszedł wokół kościoła, by z uroczystym Hosanna obwieścić wjazd Chrystusa do naszej świątyni. Piękna liturgia ubogacona bardzo licznym udziałem ministrantów, miejscowej drużyny harcerskiej, która po mszy prowadziła akcję naboru oraz śpiewem opisu Męki Pańskiej wg św. Jana przygotowanej przez Postulantów zakończona została konkursem palm wykonanych własnoręcznie . Konkurs wygrały Klaudia i Natalia Ponikiewskie z Kolonii Pliszczyn, na drugim miejscu były Deborah i Melissa Basso z Łysakowa a na trzecim Bartek Ciesielczuk z Pliszczyna. Największe palmy przygotowane przez uczniów naszego Gimnazjum w ramach szkolnego projektu nie brały udziału w konkursie.

              Wieczorem wierni naszej parafii wzięli udział w tradycyjnej już Drodze Krzyżowej ulicami naszych wiosek przygotowanej przez młodzież wraz z ks. Jarosławem.  Trasa rozpoczynała się pod kościołem i wiodła przez Zagrody, Łysaków i Pliszczyn, by zakończyć się pod kościołem.

Rekolekcje szkolne w Pliszczynie.

            W  dniach od 3 do 5 marca w naszej parafii odbyły się rekolekcje szkolne dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Pierwszego dnia uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej i wszyscy uczniowie Gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Arcadio pt. „Rób to co kochasz”. Spotkanie trwające prawie dwie godziny miało za zadanie przekonać uczniów, że warto mieć i realizować swoje pasje i zainteresowania, bo one bardzo pomagają nam w przezwyciężaniu zła. Młodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej oglądały film animowany pt. „Ben Hur”.

            Drugi dzień to dzień spowiedzi. Uczniowie Gimnazjum przygotowani udziałem w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez nich samych, a uczniowie Szkoły Podstawowej przez rachunek sumienia, skorzystali z sakramentu pojednania. Młodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej oglądały film animowany o Janie Pawle i potem był konkurs o przyszłym Świętym (pierwsze trzy miejsca należały do uczniów klasy drugiej: Karoliny Kowalskiej, Cezarego Gmitrowicza i Natalii Gajowiak).

            Udział w liturgii Środy Popielcowej zakończył rekolekcje. Uczniowie przygotowani przez rekolekcje, przyjmując znak popiołu na swoje głowy, wyrazili gotowość wejścia w tajemnice Wielkiego Postu. Trzy słowa: modlitwa, post i pomoc drugiemu (jałmużna) to słowa – klucze, by dobrze przeżyć Wielki Post i przygotować się na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym.

 

Najlepszym opisem tego "jak było" niech będzie wierszyk jednej z uczestniczek!

"Na zimowisku jak na letnisku
śniegu nie było,
ale i tak dobrze się bawiło
W muzeum bajek byliśmy
i o bajkach dużo się dowiedzieliśmy
Koziołka Matołka widzieliśmy
i zdjęcia z nim robiliśmy
Na lodowisko pojechaliśmy
i z siniakami wróciliśmy
W kopalni soli nas nie zasypało
ale i tak się fajnie zwiedzało".
 

Sprawozdanie