Drodzy Parafianie! Rozpoczynając Wielki Tydzień wkraczamy w przeżywanie Świąt naszego odkupienia dokonanego przez cierpienie, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie Syna Bożego naszego Pana Jezusa Chrystusa. W obecnym czasie  szczególnie jednoczymy się z osamotnionym Zbawicielem, aby już wkrótce doświadczyć daru nowego życia i prawdziwej nadziei. Starajmy się wciąż uczestniczyć we Mszy św. i w Liturgii za pośrednictwem licznych mediów. Postaramy się także (choć z pewnym opóźnieniem) dawać relacje z niektórych dni Liturgii w naszym kościele parafialnym (poprzez stronę parafialną i fb).

    W Niedzielę Palmową nie ma uroczystej procesji do kościoła i poświęcenia palm. Liturgię Triduum Paschalnego poprowadzą Księża. Uczestniczą w niej tylko Osoby pełniące posługi liturgiczne. Dotyczy to także Niedzieli Wielkanocnej.

     Do sakramentu pokuty i pojednania można przystąpić od poniedziałku do środy w godzinach: od 16.00 – 17.55.  Na spowiedź czekajmy w przedsionku lub przed kościołem, aby nie robić kolejki przed konfesjonałami. Jeśli będzie w miarę ciepło pozostawiamy otwarte drzwi do kościoła. Po spowiedzi będzie możliwość przyjęcia Komunii Św. dla tych, którzy poproszą. Przypominam, że do spowiedzi można poprosić o każdej porze dnia.

    W Wielkim Tygodniu kościół jest codziennie otwarty od godz. 09.00.  Bardzo zachęcam do nawiedzenia kościoła oraz rodzinnej czy indywidualnej modlitwy przed Najśw. Sakramentem. W Wielki Piątek (od godz. 9.00 do 16.00) istnieje możliwość indywidualnej czy rodzinnej modlitwy i adoracji Pana Jezus w Ciemnicy, a Wielką Sobotę adoracji Pana Jezusa w Grobie (od godz. 11.00 do 18.00). Pamiętajmy, że w tym roku nie całujemy krzyży. Cześć krzyżowi oddajemy przez głęboki ukłon. Proszę tylko, aby zawsze zachować kilkumetrowy odstęp od innych osób i jednocześnie nie przebywać w kościele, w liczniejszej grupie.

    W przedsionku kościoła znajduje się: woda święcona (kranik umożliwia bezpieczne jej nalewanie). W kościele na stoliku znajduje się prasa i modlitewniki na Triduum Paschalne (można je sobie zabrać na własność), a od Wielkiego Wtorku będą także „chlebki dobroczynności z Caritas”. Wszelkie ofiary (w tym i za chlebki) można złożyć w koszyku lub do skrzynki wewnątrz kościoła.

     W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. są o godz.: 7.00, 10.00, 12.00 i 17.00. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 8.30. i 11.00. Pierwszeństwo uczestnictwa mają wierni, których intencja Mszy św. jest sprawowana. Pamiętajmy o poświęceniu w swych domach  pokarmów wielkanocnych (tekst modlitwy znajduje się poniżej).

     Intencja dla członków Róż Różańcowych na kwiecień: modlimy się o ustanie  epidemii oraz o dar nawrócenia dla grzeszników. Członkinie nowej Róży św. Ojca Pio niech odmawiają codziennie inną tajemnicę Różańca.

    Do sprzątanie kościoła na sobotę 11  kwietnia (godz. 9.00) są proszeni: Danuta Kusak, Sylwester i Edyta Kusak, Małgorzata Grześko, Agnieszka i Jacek Klempka, Marzena i Andrzej Klempka, Magdalena i Paweł Stachal, Teresa i Marcin Stachal, Magdalena i Mariusz Bieleccy. Wyznaczenie dat następnych dyżurów i poszczególnych parafian nastąpi później (raczej dopiero od soboty 02 maja).

    Dziękuję wszystkim Parafianom za modlitwę, słowa otuchy i wsparcia także dla nas Duszpasterzy. Dziękuję także za ofiary na rzecz kościoła i Parafii przekazane na parafialne konto:  39 1160 2202 0000 0002 7088 4630

 

MODLITWA POŚWIĘCENIA POKARMÓW WIELKANOCNYCH

(pokarmy można poświęcić w Wielką Sobotę lub tuż przed wspólnym śniadaniem wielkanocnym):

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Panie Jezu Chryste, Ty po swoim zmartwychwstaniu spożywałeś posiłki ze swymi uczniami ofiarując im: radość, pokój serca i dar jedności ..

Chryste Chlebie Żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław  ten chleb  (+ kreślimy znak krzyża świętego nad pokarmem)  i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław (+ kreślimy znak krzyża świętego nad pokarmem)  to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka  (+ kreślimy znak krzyża świętego nad pokarmem)   znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami.

Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.  

         (w tym momencie należy pokropić pokarmy wodą święconą).

      Wszyscy razem odmawiają:  Ojcze nasz

 

     Niech Pan Bóg Nam wszystkim błogosławi i oddali od nas wszelkie niebezpieczeństwo, choroby i śmierć …

 

                                                                  Ks. Tadeusz Michałek SCJ,  proboszcz